Suvi läheneb meeletul kiirusel ning õige aeg oleks natukene rääkida mürgistest sinivetikatest.
Sinivetikad võivad olla koertele surmavad, seega kõik koeraomanikud peaksid teadma, kuidas seda ära tunda. See teadmine tuleb kasuks isegi siis kui teie koer ei veeda eriti palju aega vees.

Sinivetikas kasvab tavaliselt soojades, aeglaselt liikuvates või seisvates veekogudes nagu tiigid ja järved. Palju leidub sinivetikat ka meres.
Tegelikult pole tegu vetikaga vaid bakteriga- täpsemalt fotosünteesiva tsüanobakteriga. Eluviisilt ja välimuselt sarnanevad tsünaobakterid vetikaga ja seepärast on hakatud neid nimetama sinivetikateks. Tsüanobakterid toodavad aga toksiine – tsüanotoksiine (eristatakse kahte peamist tsüanotoksiini – mikrotsüstiin ja nodulariin).

Kuidas sinivetikat ära tunda?
Vee õitsengust annab märku veekogu hägusus, vee värvuse muutumine rohekas-pruunikaks. Tihti kaasneb sinivetika õitsenguga ka ebameeldiv kopituse lõhn, kaldaääred võivad olla kaetud sinakas-rohelise massiga. Õitsengust annab märku ka heleroheline/kollakas õietolmu meenutav moodustis vees.

Jälgi kindlasti infot, mida veekogude seisundi kohta antakse – nii saad hõlpsasti vältida randu või supluskohti, kus on sinivetikate olemasolu kinnitatud. Kui veekogu on saastunud, aga seal jalutamist ei saa vältida siis hoia koer rihma otsas, et tal poleks kokkupuudet saastunud veega. Kui ikkagi on kahtlus, et koer puutus sinivetikatega kokku või jõi saastunud vett, tasub võimalusel koera suu ja karvastik puhta veega loputada ning toimetada koer võimalikult kiiresti veterinaari juurde.

Haigus ise on ägeda kuluga ja tunnused ilmnevad juba esimeste tundide jooksul pärast nakatumist. Peamisteks haigestumise tunnusteks on: oksendamine, kõhulahtisus, uimasus, loidus, maksa toksikoosile omane pilt kuni shoki ja surmani välja.
Kui mikrotsüstiin põhjustab ägedat maksa kahjustust ja nekroosi, siis nodulariin põhjustab ägedat neeru kahjustust ja kärbust.

On oluline teada ja hoida meeles, et haigus on ägeda kuluga ning sageli ravi ebaõnnestub!

Kui arvate, et teie koer on kokku puutunud sinivetikatega siis pöörduge viivitamatult arsti poole. Helistage kohe oma kohalikule loomaarstile või pöörduge loomade kiirabisse.
Kuna sinivetikas on nii mürgine, siis sõltub taastumise võimalus tegutsemise kiirusest.

Similar Posts